Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği


IV. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi

İzmir

03.10.2023 - 07.10.2023

"IV. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi" İzmir’de gerçekleştirilmiştir. 

Çocuk Koruma Kongreleri 2014 yılından başlayarak, iki yılda bir İstanbul, Ankara, Ünye olmak üzere ülkemizin farklı bölgelerinde yapılmıştır. Kongrelerin farklı bölgelerde düzenleniyor olması ile, kongre yoluyla ülkemizde çocuk koruma alanındaki bilinçlenmenin yaygınlaştırılması ve ulusal, uluslararası açılımlarla farklı düzlemlerde bu konuya sahip çıkılmasının sağlanması amaçlamaktadır.

Çocuğun korunması, gözetilmesi, çocukların savunulması, kendi hakları doğrultusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi evrensel boyutta bir insanlık görevi, aynı zamanda birincil bir uygarlık göstergesidir. Çocukları ve gençleri korumak, onları savunmak ve sağlıklı bir biçimde yetişmelerini sağlamak toplumsal bir öz görevdir. Bu bağlamda insanlık, yerel, ulusal ve uluslararası kaynakları kullanarak bu öz görevi yerine getirmelidir.

Ülkeler bilimin yol göstericiliğinde, yerel ve ulusal kaynaklarını eyleme geçirerek, çocukları ve gençleri koruma ve onları haklarını bilen, bilinçle savunan bireyler olarak yetiştirme doğrultusunda ilerleyebilirler. Bilimin, sanatın, toplumsal kaynakların itici gücünden yararlanabilen toplumlar, gerek çocuk koruma ve çocuk savunuculuğu yönünde ilerleyebilir; gerekse çocuklardan başlayarak, uygarlığın aydınlık yüzünü ve insan haklarının, evrensel barışın eşitleyici gücünü, çocuk olma, insan olma bilincini tüm insanlığa taşıyabilir, geleceğe yansıtabilirler. Bütün bu nedenlerle, bu kongremizi "Bütüncül Çocuk Koruma İçin Toplumla Birikte" başlığı altında düzenledik. 

Bildiri özet kitabına erişmek için tıklayınız.

Etkinlik detayı için tıklayınız.